Aktivity v ŠKD v škol.roku 2020/2021
SEPTEMBER
- V prvom septembrovom týždni sme sa oboznámili s programom a režimom dňa v ŠKD, poučili sme deti o BOZP. Prostredníctvom hry sme sa oboznámili s novým prostredím v ŠKD, privítali sme medzi nami nové deti.
- V druhom týždni sme si vyrábali slnečnice – práca s krepovým papierom a šošovicou. Porozprávali sme sa o zmenách v počasí, znakoch jesene. Druhé oddelenie sa zameralo na výrobu jesenného stromu, v ktorom si každé dieťa predstavujúce sovičku našlo svoje miesto a dotvorený bol otlačenými listami. Neskôr si deti zhotovili aj rôzne iné zvieratká- výrobou z farebných papierov, modelovaním z plastelíny. Cieľom aktivít bola práca v skupine, relax, pohyb, zlepšovanie jemnej motoriky.
- V ďalšom týždni sme sa zamerali na tému Ovocie a zelenina. Povedali sme si aké sú dôležité pre nás vitamíny, aké ovocie poznáme. Neskôr si niektoré aj samy vymaľovali. Deti si zhotovili jablká s ježkom – práca s lepením, strihaním. Na konci týždňa sme si spravili vychádzku, vitamínovú bombu- ovocný šalát.
- V poslednom septembrovom týždni sme sa venovali téme Bezpečná cesta, kde sme si povedali základné pravidlá, povinnosti chodca, spomenuli sme si aj dopravné prostriedky, ktoré sme si neskôr vymaľovali a vystrihli. Ďalej sme si s deťmi vyrobili semafor, a vysvetlili sme si význam farieb na semafore. Na školskom ihrisku sme sa zahrali naháňačku. Cieľom tejto aktivity bolo rozvíjať fantáziu, tvorivosť, jemnú motoriku.
Október
- V prvom októbrovom týždni sne sa venovali téme Úcta k starším ľuďom a rodine. Povedali sme si, čo je úcta, ako ju prejavovať k starším a rodine. S deťmi sme si nacvičili básničky a program k úcte starším . Vyrobili sme prekvapenie pre starých rodičov v podobe srdiečka, krabičky s prekvapení. Cieľom týchto aktivít bolo rozvíjanie jemnej motoriky, precvičovať pamäť, rozvíjať slovnú zásobu, vedieť využiť prírodný a recyklovateľný materiál.
- V druhom týždni sme sa zaoberali témou Zdravie. Vysvetlili sme si aké je zdravie pre nás dôležité a čo robiť pre svoje zdravie. Počúvali sme hudbu, povedali sme si aký vplyv má hudba na naše duševné zdravie, náladu. S deťmi sme si na túto tému vyrobili ovocie v podobe jablka, hrušky. Tému zdravie sme ukončili ochutnávkou ovocia. Aktivitami sme rozvíjali jemnú motoriku, znalosti.
- V ďalšom týždni sme sa venovali téme Povolania a profesie. Rozprávali sme sa aké povolania poznáme a čím by sme chceli byť. Vyskúšali sme si povolanie speváka, športovca a kuchára. Zasúťažili sme si na školskom dvore. Vo zvyšnom čase si deti vymaľovali povolania, o ktorých sme si porozprávali viac informácií. Tému sme ukončili prípravou pudingu so šľahačkou a jeho degustovaním.
- V poslednom októbrovom týždni sme sa venovali téme Halloween. Pri príležitosti Dňa pamiatky zosnulých sme si povedali, že tento deň slúži, aby sme si uctili a vážili pamiatku zosnulých. S deťmi sme vyrobili strašidlá, hrad, svietniky, šarkanov, tekvičky. Aktivitami sme rozvíjali fantáziu a rozvoj jemnej motoriky, rozvoj praktických zručností. Samozrejme nemohla chýbať aj halloweenska párty s občerstvením v podobe duchov a strašidielok.
NOVEMBER
- Mesiac november sme začali témou Moja rodina. S deťmi sme sa porozprávali o rolách rodiny a členoch našej rodiny. Povedali sme si rozdiely medzi úplnou a neúplnou rodinou. Každé dieťa si zhotovilo svoj rodokmeň rodiny. Cieľom tejto aktivity bolo poukázať na dôležitosť rodiny a upevnenie vzťahov v rodine. Pre lepšiu názornosť vzťahov v rodine sme si prečítali aj rôzne príbehy o rodinách a pozreli rodinné rozprávky, kde sme si poukázali na správne a nesprávne konanie.
- V ďalšom týždni sme sa zamerali na tému Zvieratká. V tomto týždni sme si povedali informácie o ročných obdobiach a zmenách, ktoré v nich nastávajú. Ukázali sme si zvieratká, ktoré žijú v domácnosti a vo voľnej prírode. Vyrobili sme si koníka, ktorého si žiaci vymaľovali a spravili mu hrivu pomocou vlny. Druhá skupina si vymaľovala niektoré domáce zvieratká ako aj zvieratká z rôznych rozprávok (najoblúbenejšia Kung Fu Panda) a nakrelili obľúbené zvieratká ako sobíkov. Zárovaň si deti vyrobili netopierov aj hadíkov. Záložky v tvare zvieratiek si žiaci pobrali domov. Cieľom bolo poukázať na zmeny v počasí, užitočnosť domácich a voľne žijúcich zvierat, rozvoj jemnej motoriky, fantázie, komunikácie.
- V ďalšom týždni sme sa zamerali na tému EU boj proti drogám. Deťom sme v rámci rozhovoru rozprávali o škodlivosti drog, negatívnych účinkoch. V rámci tejto témy sme mali na školskom dvore loptové hry- Zober loptu a nie drogy, ako aj iné aktivity. Vytvorili sme si z výkresov obaly na zošity, ktoré si deti ľubovoľne ozdobili. Cieľom tejto aktivity bolo predchádzať konfliktom a upevnenie vzťahov v kolektíve. Využívať voľný čas športom a pobytom vonku a nie pri škodlivých činnostiach.
- V poslednom týždni sme mali tému Sviatky zimy. Počas tohto týždňa sa deti naučili básničky a pesničky o zime k vianočnému posedeniu. Deti si zhotovili anjelikov, hviezdy, stromčeky pomocou rôznych techník. Druhé oddelenie si vytvorili stromčeky skladaním z papiera a okrem vytvorenia aj vymaľovali anjelikov. Vytvorili sme si spoločný adventný veniec v oboch oddeleniach. Touto aktivitou sme chceli deťom priblížiť tradície ktoré sa slávia na Vianoce, rozvoj fantázie a vzťahov v skupine.
DECEMBER
- Týždeň na tému Mikuláš sme začali rozprávaním o sviatku sv. Mikuláša, ako tento sviatok vznikol. Zároveň sme si spomenuli, kde žije a aké zvieratká mu pomáhajú. Popri tom sme si vyrobili Mikuláša rôznymi technikami a 2. oddelenie si Mikuláša aj vyrezalo. Naučili sme sa rôzne básne pre Mikuláša. Ďalšou aktivitou bolo vyrobenie čižmičiek, rukavičiek a rôznych výzdob na Vianoce. Týmito aktivitami sme chceli rozvíjať slovnú zásobu, precvičovať pamäť. Deti zároveň vyjadrovali svoje názory. A pracovnými aktivitami deti zlepšovali jemnú motoriku, zvyšovali zručnosti a prejavovali svoju fantáziu.
- Vianoce, priblížili sme si tento sviatok rozprávaním o tom, ako vznikol a aké tradície existujú v rôznych kútoch Slovenska. Deti sa postupne vyjadrovali ako tieto sviatky prebiehajú u nich doma. Začali sme nacvičovať program na Vianočnú besiedku, v rámci toho sme sa učili rôzne básne a piesne. Pri počúvaní vianočných kolied a piesní si obe oddelenia vyrobili stromčeky, gule a rôzne výrobky na vianočnú výzdobu. Rozvíjali sme komunikáciu, spoluprácu, jemnú motoriku a vštepovali deťom úctu k tradíciám a sviatkom.
- Posledný absolvovaný týždeň pred prázninami sme písali list Ježiškovi, kde deti napísali, čo si prajú a niektorí dokonca aj darčeky nakreslili. II. oddelenie si pripravilo aj trubičky na Vianočnú besiedku. Spoločne si každé oddelenie ozdobilo triedu a priesory. Na záver sa konala Vianočná besiedka v rámci oddelení, na ktorej sa deti predstavili s pripraveným programom a deň sme ukončili v pokojnej a príjemnej atmosfére pri hudbe a tanci. Zaželali sme si príjemné prežitie sviatkov, ktoré sme očakávali. Utužovali sme vzťahy v skupinách, podporovali sme rozvoj fantázie a prejavu.