Školský vzdelávací program
e-mail: szszarnovica@centrum.sk
web: szszc.edupage.org
tel.č.: 045/ 681 30 55
fax: 045/681 30 55
„Nie je ťažké milovať dieťa zdravé a krásne,
avšak len veľká láska sa dokáže skloniť
k dieťaťu postihnutému.“
prof. R. Jedlička
Vzdelávací program:
Stupeň vzdelania
ISCED 1
Dĺžka štúdia
A-variant 9 rokov, B-variant 10 rokov
Vyučovací jazyk
slovenský
Študijná forma
denná
Druh školy
štátna
Dátum schválenia
Miesto vydania
Špeciálna základná škola, A. Sládkoviča 24, Žarnovica
Predkladateľ: Mgr. Szalayová Anna, riaditeľka ŠZŠ
Názov školy: Špeciálna základná škola
Adresa školy: A. Sládkoviča 24, 966 81 Žarnovica
IČO: 35 98 52 67
Tel: 045/ 681 30 55
Riaditeľka školy: Mgr. Anna Szalayová
e-mail: aszalayova@inmail.sk
Štatutárna zástupkyňa: Mgr. Antónia Benčová – koordinátorka pre tvorbu ŠkVP
e-mail: a.bencova@centrum.sk
Zriaďovateľ:
Názov: Okresný úrad
Adresa: Ľ. Štúra 1, 974 01 Banská Bystrica
Platnosť dokumentu: od02.09.2009
ŠkVP bol schválený pedagogickou radou: 26.08.2009
ŠkVP bol schválený Radou školy: 26.08.2009
I. Všeobecná charakteristika školy
Špeciálna základná škola v Žarnovici je škola s právnou subjektivitou. Poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom s mentálnym postihnutím. Pri výchove a vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím sa podľa § 94 ods. 2 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 245/2008 Z. z.) postupuje podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím. Vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím sa uplatňuje pri vzdelávaní žiakov s touto diagnózou v základnej škole podľa § 94 ods.1 písm. a) a b) zákona č. 245/2008 Z. z., t.j. v špeciálnej základnej škole pre žiakov s mentálnym postihnutím a v ďalších školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, v špeciálnych triedach základných škôl alebo pri individuálnom začlenení. Vymedzuje špecifické potreby a požiadavky na komplexnú odbornú starostlivosť o žiakov s mentálnym postihnutím v školách, kde sú vzdelávaní. Podľa § 97 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z., základná škola podľa § 94 ods. 2 písm. a), ktorá vzdeláva žiakov s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, sa vnútorne člení podľa stupňa mentálneho postihnutia žiakov na :
a) variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia,
b) variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia,
c) variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutých a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A alebo B.
Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje podľa vzdelávacích programov pre deti a žiakov s mentálnym postihnutím, a to s využitím špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok, ktoré spolu s učebnicami a špeciálne upravenými učebnými textami podľa špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb dieťaťa alebo žiaka poskytuje bezplatne škola, v ktorej sa vzdeláva. Súčasťou školy je podľa zriaďovacej listiny školy Školský klub detí pri ŠZŠ v Žarnovici. Školský klub detí zabezpečuje pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku, výchovu a vzdelávanie v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin. Škola poskytuje pre žiakov zmysluplné trávenie voľného času prostredníctvom širokej ponuky záujmových útvarov.
Veľkosť a charakteristika prostredia školy
Špeciálna základná škola je plno organizovaná , situovaná v relatívne tichom prostredí. Vchod do školy je cez priestory Základnej školy A. Kmeťa. Stravovanie žiakov a zamestnancov ŠZŠ je zabezpečené v Základnej škole F. Kráľa v Žarnovici. Škola je umiestnená v okresnom meste s vyhovujúcou autobusovou dopravou spádových obcí.
Popis vybavenia:
- v budove sa nachádza 7 tried, v ktorých prebieha výchovno-vzdelávací proces, 1 počítačová učebňa, jedna trieda slúži zároveň ako odborná učebňa – kuchynka,
- triedy sú vybavené novým školským nábytkom, sú pestrofarebne vymaľované,
- vybavenie kabinetov je nadštandardné, s množstvom moderných učebných pomôcok
Charakteristika žiakov
Žiak s mentálnym postihnutím ( MP) alebo s mentálnym postihnutím v kombináciis inými pridruženými postihnutiami (sluchovým, telesným, s narušenou komunikačnou schopnosťou) je žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (zákon č. 245/2008). Vo výchovno-vzdelávacom procese je potrebné zohľadňovať skorú unaviteľnosť, znížené reakcie na zmenu prostredia a mnohokrát aj sociálne zaostávanie. V Špeciálnej základnej škole v Žarnovicisú rešpektované špecifiká žiakov s MP, súna nich kladené primerané požiadavky, podporuje sa ich sebarealizácia, sebadôvera a primeraná samostatnosť. Špeciálna pozornosť je venovaná profesionálnej orientácii žiakov s cieľom ich budúceho sociálneho začlenenia. Viac ako 75% žiakov s MP, ktorí navštevujú našu školu pochádza zo sociálne slabého a minoritného prostredia.
Charakteristika pedagogického zboru
Pedagogický zbor Špeciálnej základnej školy v Žarnovici je plne kvalifikovaný, všetci učitelia majú pedagogickú a odbornú spôsobilosť, ktorá je základom kvalitného vzdelávania žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Počet učiteľov sa pohybuje v reálnom počte, vhodnom pre zabezpečenie výučby žiakov školy v danom školskom roku. Vyučovanie povinného predmetu Katolícke náboženstvo zabezpečuje kaplán farnosti. Väčšina učiteľov má ukončenú 1. kvalifikačnú skúšku a všetci si pravidelne rozširujú svoje odborné vedomosti. V škole pracuje jeden asistent učiteľa. Zaradenie asistenta učiteľa do výchovno-vyučovacej činnosti prináša možnosti efektívnejšieho využívania individuálnych špeciálnopedagogických prístupov, metód a foriem práce. V štruktúre pedagogického zboru funguje metodický orgán - metodické združenie .
Na škole pracujú:
- výchovný poradca, ktorý vykonáva výchovné poradenstvo pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych a sociálnych potrieb detí, spolupracuje s triednymi učiteľmi s s odborníkmi CPPPaP a CŠPP,
- koordinátor prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov, ktorý v spolupráci s vedením školy navrhuje a koordinuje preventívne opatrenia školy, zameriava sa na ochranu detí pred drogovými závislosťami, fyzickým alebo psychickým násilím a prejavmi šikanovania,
- koordinátor environmentálnej výchov, ktorý koordinuje environmentálnu výchovu v škole, spolupracuje s ostatnými pedagógmi, ako aj s inými organizáciami pôsobiacimi v tejto oblasti,
- koordinátor pre výchovu k manželstvu, rodičovstvu a výchovy k zdraviu.
Organizácia prijímacieho konania na výchovu a vzdelávanie v ŠZŠ
Do Špeciálnej základnej školy v Žarnovici sa prijímajú žiaci, ktorí sa vzhľadom na svoje zdravotné znevýhodnenie nemôžu úspešne vzdelávať v základnej škole. Žiaci sa prijímajú v zmysle zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s § 7 ods. 1 až 4 vyhlášky č. 322/2008 Z. z. o špeciálnych školách na základe diagnostických vyšetrení a na žiadosť rodiča, resp. s informovaným súhlasom rodiča alebo iného zákonného zástupcu. Do prípravného ročníka sú prijímaní žiaci, ktorí dosiahli vek 6 rokov, na základe žiadosti rodiča, príp. iného zákonného zástupcu a na základe odporúčania odborníkov z CŠPP. Sú to žiaci s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia, ktorí neboli zaškolení v materskej škole, alebo majú odloženú povinnú školskú dochádzku, resp. dodatočne odloženú povinnú školskú dochádzku. Po absolvovaní prípravného ročníka žiakom odborníci v CŠPP vykonajú rediagnostické vyšetrenie a posúdia možnosti ďalšieho vzdelávania žiakov.
Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
Na vysvedčení posledného ročníka sa uvedie stupeň dosiahnutého vzdelania nasledovne: „Žiak (žiacka) získal (získala) primárny stupeň vzdelania.“. Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku uvedú sa aj údaje o ukončení povinnej školskej dochádzke a to nasledovne: „Žiak (žiačka) ukončil (ukončila) povinnú školskú dochádzku.“.
Dlhodobé projekty
Do perspektívnej stratégie školy sme zaradili program na osobný a sociálny rozvoj žiakov vyšších ročníkov, ktorí majú veľké predpoklady pozitívne ovplyvniť klímu školy. Tieto programy sú realizované v spolupráci s OO PZ v Žiari nad Hronom. Z minulosti je to projekt INFOVEK. Zapojili sme sa do projektu Modernizácia vzdelávacieho programu na ZŠ a SŠ.
Využívanie projektového vyučovania vo výchovno vzdelávacom procese, tvorba edukačných materiálov pre projektové vyučovanie.
Tvorivé dielne – vianočné, veľkonočné udržiavanie regionálnych zvykov a tradícií
Ľudové remeslá nášho regiónu – projektové vyučovanie v predmetoch Regionálna výchova, Výtvarná výchova, Hudobná výchova a Vlastiveda.
Mesiac s detskými knihami – projekt na posilnenie čitateľskej gramotnosti, na spoznávanie pôvodnej a súčasnej literárnej tvorby.
Škola podporujúca zdravie – aktivity zamerané na zdravú výživu, zdravý spôsob života, prevenciu pred chorobami, poskytovanie prvej pomoci a šport
Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Spolupráca s rodičmi
a zákonnými zástupcami žiakov je veľmi špecifická a problematická, preto jej venujeme veľkú pozornosť. S rodičmi veľmi úzko spolupracujeme, napriek tomu, že pri škole neexistuje ZRPŠ. Rodičia sú zväčša neprístupní riešeniu problémov s ich deťmi. Väčšina sa nezaujíma o edukačné výsledky svojich detí, avšak veľmi sa zlepšila spolupráca v oblasti riešenia problémov v správaní. Neustále hľadáme nové spôsoby spolupráce, snažíme sa rôznymi zaujímavými aktivitami rodičov pritiahnuť do školy, zaujať ich, aktívne zapojiť do činnosti školy a ich detí.
Spolupráca inými subjektmi
Rada školy pri ŠZŠ v Žarnovici bola ustanovená v zmysle zákona NR SR 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene, doplnení niektorých zákonov upravil § 25 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z. z. podľa § 25 ods. 6 o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Rada školy sa zaujíma o prácu a výsledky dosahované školou. Vyjadruje sa ku koncepčným zámerom školy, ekonomickej situácií, schvaľuje záverečnú správu a prostredie školský vzdelávací program. Je partnerom vedenia školy, má význačné zákonom stanovené právomoci. Jej členovia, najmä zastupujúci zriaďovateľa školy, majú významné možnosti pri presadzovaní spoločných cieľov a stratégií.
Zriaďovateľ: pružne spolupracujeme, úročíme skúsenosti k rastu vedomostnej a materiálnej úrovne školy.
Metodicko - pedagogické centrum Banská Bystrica je ústredne riadenou organizáciou MŠ SR na výkon metodickej činnosti a na ďalšie vzdelávanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov. Zamestnanci školy využívajú ponuky vzdelávania jednotlivých odborno-metodických činností v rôznych oblastiach odborného garantovania.
Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva v Novej Bani : pružne poskytuje žiakom školy komplexnú špeciálno - pedagogickú, psychologickú, diagnostickú činnosť, poradenskú činnosť.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny: monitorujeme žiakov, aktualizujeme údaje o problémových žiakoch v oblastiach školskej dochádzky a starostlivosti o deti zo strany rodičov.
Mestský úrad v Žarnovici : spolupracujeme v oblasti školstva, prezentujeme sa na území mesta.
Ostatní: Škola ďalej spolupracuje s detským pediatrom, praktickým lekárom pre dospelých, Mestskou políciou, n.o.Samaritánka.
Priestorové a materiálno-technické podmienky školy
Škola má zriadených sedem tried, ktoré plne využíva. Jednu počitačovú učebňu . Päť tried je vybavených interaktívnou tabuľou. Vybavenie kabinetov je na veľmi dobrej úrovni, učebné pomôcky sa pravidelne dopĺňajú. Škola je dobre vybavená didaktickou aj audiovizuálnou technikou. Moderné IKT technológie zavádzame postupne do všetkých predmetov. Škola disponuje výukovými programami na rôzne predmety, čím motivujeme žiakov k učeniu a zároveň učíme moderne a hravo. Pripojenie na internet je možné v celej budove i na školskom dvore zriadením systému WiFi. Pedagógovia majú k dispozícii odbornú a náučnú literatúru pre učiteľov a žiakov. Fond učebníc je na pomerne dobrej úrovni.
Škola ako životný priestor
Špeciálna základná škola je plne organizovanou školou rodinného typu a poskytuje žiakom zázemie, ktoré dopomáha k tomu, aby dosahovali dobré vzdelávacie výsledky. V škole kladieme veľký dôraz na vytváranie pozitívnej školskej klímy, na pestovanie dobrých vzťahov medzi žiakmi navzájom aj medzi učiteľmi a žiakmi a v neposlednom rade medzi učiteľmi a rodičmi. Uvedomujeme si, že na formovanie osobnosti žiaka vplýva veľkou mierou aj prostredie, preto venujeme veľkú pozornosť estetickej úprave tried, vstupných priestorov školy a areálu školy. Interiér je doplnený nástenkami, informačnými tabuľami a výzdobou. Za čistotu a hygienu v priestoroch školy sú zodpovední príslušní prevádzkoví zamestnanci, ale aj žiakov vedieme k tomu, aby udržiavali poriadok a čistotu na svojich pracovných miestach, v triedach, na chodbách a vo všetkých priestoroch školy. Priebežne dopĺňame a zlepšujeme materiálne vybavenie školy novými učebnými pomôckami. Dôležitou súčasťou života školy sú voľnočasové aktivity zverených žiakov, o ktorých pravidelne a aktuálne informujeme na internetovej stránke školy.
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Škola v rámci svojich možností zabezpečuje v maximálne možnej miere bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky na výchovu a vyučovanie. Žiaci sú pravidelne na začiatku aktuálneho školského roka (spravidla na triednickej hodine) a nepravidelne (podľa potreby) oboznamovaní so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci ako aj pri hrách a zábave. Žiaci sa riadia Vnútorným poriadkom školy. Vnútorný poriadok školy je zverejnený aj na internetovej stránke školy. Zároveň sú informovaní o bezpečnosti na vyučovaní odborných predmetov.
Škola pravidelne školí pedagogických i ostatných zamestnancov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru. Škola absolvuje pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia a odstraňuje nedostatky podľa výsledkov revízií a podľa potreby. Škola pravidelne školí pedagogických i ostatných zamestnancov o bezpečnosti, ochrane zdravia pri práci a požiarnej ochrane. Vykonáva pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a zároveň odstraňuje nedostatky podľa výsledkov revízií a podľa potreby.
Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov
V záujme sústavného skvalitňovania vyučovacieho procesu je potrebné, aby sa zamestnanci školy kontinuálne vzdelávali v rámci svojich aprobácií, v oblasti IKT, v oblasti využívania inovačných metód. Škola podporuje ďalšie vzdelávanie zamestnancov podľa svojich finančných a personálnych možností. Pedagogickí zamestnanci sa každoročne zúčastňujú rôznych vzdelávacích podujatí organizovaných MPC.
V najbližšej dobe sa zameriame na vzdelávanie pedagogických zamestnancov v týchto oblastiach:
- zvyšovanie kompetencií v IKT,
- integrované tematické vyučovanie, projektové vyučovanie,
- zvyšovanie kompetencií v oblasti rozvoja čitateľskej gramotnosti žiakov,
- nadobúdanie a zvyšovanie vedomostí a zručností v oblastiach prierezových tém ŠkVP (multikultúrna výchova, výchova k ľudským právam, environmentálna výchova, dopravná výchova, regionálna výchova, dramatická výchova ).
II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
1.Pedagogický princíp našej školy
Špeciálna základná škola v Žarnovici poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom so zdravotným znevýhodnením s mentálnym postihnutím. Cieľom výchovy a vzdelávania v špeciálnej základnej škole je rozvíjanie individuálnych schopností a predpokladov žiakov s mentálnym postihnutím tak,
- aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre ich ďalšiu profesionálnu prípravu,
- aby si vedeli vytvoriť správne postoje a dobrý vzťah k ostatným ľuďom, k sebe samému a k životnému prostrediu,
- aby boli pripravení pre praktický život tak, aby sa mohli prirodzene integrovať do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou.
Vyučovanie je zamerané na maximálny možný rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke psychickej, fyzickej, na kompenzáciu ich nedostatkov s cieľom optimálne ich pripraviť na praktický život. Tiež sa venuje starostlivosť ich rozvoju po stránke rozumovej, zmyslovej, emocionálnej, vôľovej, utvára sa charakter žiakov. Vzdelávacie priority školy vychádzajú a rešpektujú vzdelávacie ciele Štátneho vzdelávacieho programu.
Školský vzdelávací program našej školy vychádza z princípov tvorivo – humanistickej výchovy ( ďalej THV ), ktorej základom je humanizácia výchovy a vzdelávania v spojení s rozvojom tvorivosti žiakov. Humanistické vyučovanie je založené na dôvere v sily a schopnosti človeka, na úcte k jeho osobnosti, na uznaní jeho hodnoty ako človeka bez ohľadu na momentálny stav. Základom je partnerská spolupráca učiteľa a žiaka. Proces učenia sa u žiakov našej školy má svoje špecifiká vyplývajúce z ich postihnutia. Pri rozvoji osobnosti v ponímaní THV sa oveľa väčší dôraz kladie na rozvíjanie mimointelektových zložiek osobnosti, na nonkognitívne funkcie. Je dôležité orientovať edukáciu na rozvoj osobnosti žiaka, aby vedel samostatne tvoriť svoj život. Pri cieľavedomom usmerňovaní výučby zo strany učiteľa ako facilitátora a pri uplatňovaní spoločenských potrieb sa kladie dôraz na vlastnú aktivitu, sebavýchovu, sebahodnotenie, sebareguláciu a sebarealizáciu žiaka. Našou pedagogickou koncepciou chceme dosiahnuť, aby sa školský život žiakov čo najviac priblížil svetu dieťaťa, aby v ňom nebol stres, aby sa žiaci cítili bezpečne, aby na vyučovaní prevládala radosť, dobrá nálada, pozitívne prežívanie, zvedavosť, spolupráca, tvorivosť, snaha vedieť viac. V súvislosti so získavaním nových poznatkov, sa žiaci učia cítiť pozitívne, učia sa motivácii, žiť aj v sťažených podmienkach, získavajú kompetencie pre spoločenský život, progresívne medziľudské vzťahy. Učia sa slobode, zodpovednosti a tvorivosti. Chceme vytvoriť zmysluplnú a prirodzenú školu otvorenú pre všetky deti. Snahou bude pripraviť také podnetné prostredie, aby každý jednotlivec mohol plne rozvinúť svoj potenciál podľa svojich možností a schopností, vytvoriť pozitívny vzťah žiakov ku škole, otvoriť ju životu a zamerať sa na prípravu do života.
Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia je:
- poskytnúť žiakom primerané možnosti skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby získali záujem o poznávanie nového,
- rozvíjať cieľavedome, systematicky a v tvorivej atmosfére osobnosť žiaka v poznávacej, sociálnej , emocionálnej a morálnej oblasti,
- viesť žiakov k spoznávaniu svojich schopností, k využívaniu svojich možností, ku kompenzácii svojich obmedzení a tým k vytváraniu reálneho obrazu seba samého,
- rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť, osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa a poznávať seba samého,
- podporovať kognitívne procesy a kompetencie žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,
- umožniť žiakom získať základné pracovné zručnosti a návyky, aby ich mohli využiť pri ďalšom vzdelávaní aj v občianskom živote,
- vyvážene rozvíjať u žiakov kompetencie dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať,
- podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych kompetencií, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, naučiť sa kooperovať v skupine, kolektíve a preberať na seba primeranú zodpovednosť, rozvíjať sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom a k svojmu kultúrnemu a prírodnému okoliu,
- viesť žiakov k tolerancii, znášanlivosti, porozumeniu a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami, cirkvami a náboženskými spoločenstvami,
- naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie, aktívne ho chrániť a upevňovať, chrániť životné prostredie.
Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je:
- rozvíjať kognitívne a psychomotorické procesy, všestrannú komunikáciu,
- rozvíjať individuálne schopnosti a predpoklady mentálne postihnutých žiakov tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré dokážu využiť v osobnom živote,
- zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej integrácie do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou,
- podnecovať žiakov k mysleniu na podklade názoru a k riešeniu problémov,
- učiť žiakov chrániť si svoje zdravie a zdravie iných.
Škola umožňuje všetkým žiakom s MP získať dostatočné vedomosti a zručnosti na primeranej úrovni vo všetkých predmetoch. Výchovno-vzdelávacia činnosť je zameraná na komplexný osobnostný rozvoj a prípravu žiakov s MP žiakov na život. Zabezpečujeme aj primeranú prípravu v počítačových zručnostiach a pracovných návykoch s ohľadom na individuálne schopnosti a možnosti žiakov s MP. Cieľom edukačného procesu je v maximálnej možnej miere pripraviť žiaka s MP na sociálne začlenenie do spoločnosti a na pracovný trh v rámci predprofesionálnej prípravy na primárnom a nižšom sekundárnom stupni. Naším princípom je, aby každý žiak v škole zažil úspech.
Zameranie školy
Špeciálna základná škola v Žarnovici poskytuje základné primárne vzdelanie (ISCED 1) pre žiakov s mentálnym postihnutím a žiakov s mentálnym postihnutím a inými pridruženými postihnutiami (sluchové postihnutie, telesné postihnutie, narušená komunikačná schopnosť).
Stupeň vzdelania
Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z., dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou (ISCED 1).
Na vysvedčení posledného ročníka sa uvedie stupeň dosiahnutého vzdelania nasledovne: „Žiak (žiačka) získal (získala) primárny stupeň vzdelania.“. Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku uvedú sa aj údaje o ukončení povinnej školskej dochádzke, a to nasledovne: „Žiak (žiačka) ukončil (ukončila) povinnú školskú dochádzku.“.
2.Profil absolventa
V Špeciálnej základnej škole v Žarnovici sú rešpektované špecifiká žiakov s mentálnym postihnutím, sú na nich kladené primerané požiadavky, podporuje sa ich sebarealizácia, sebadôvera a primeraná samostatnosť. Kľúčové kompetencie sú viacúčelové (multifunkčné) a slúžia na výkon pracovných a mimopracovných (občianskych, spotrebiteľských, rodinných, zdravotných a iných) aktivít v osobnom živote. Majú nadpredmetový charakter a vzájomne sa prelínajú. Sú výsledkom celkového procesu celostného vzdelávania. K ich rozvíjaniu prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, programové aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimovyučovacej a v mimoškolskej činnosti. Vyvážene rozvíjajú perceptuálno-motorickú, kognitívnu a sociálno-emocionálnu oblasť osobnosti žiaka. V etape primárneho vzdelávania sú za kľúčové považované: komunikačné spôsobilosti, matematická gramotnosť a gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, spôsobilosti v oblasti digitálnej gramotnosti (informačno-komunikačné technológie), spôsobilosti učiť sa učiť, riešiť problémy, ďalej sú to osobné, sociálne a občianske spôsobilosti, spôsobilosť chápať kultúru v kontexte a vyjadrovať sa prostriedkami danej kultúry.
Absolvent programu primárneho vzdelávania pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti):
a) Sociálne komunikačné kompetencie
· vyjadruje sa súvisle ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti,
· rozumie obsahu písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať,
· vie samostatne písomne komunikovať (nakoľko mu to umožňuje dosiahnutý stupeň vo vývine jemnej motoriky a aktuálna úroveň zrakovo-motorickej koordinácie),
· dokáže určitý čas sústredene počúvať, prijať a rešpektovať názory iných ľudí,
· je schopný vyjadriť svoj názor a obhájiť ho,
· uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu
· rieši konflikty s pomocou dospelých alebo samostatne,
· je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom,
· rozumie bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať podľa svojich možností,
· na základnej úrovni využíva technické prostriedky komunikácie,
· chápe význam rešpektovania kultúrnej rozmanitosti, akceptuje a rešpektuje multikultúrne odlišnosti detí a dospelých,
· správa sa v skupine a kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem,
· preberá spoluzodpovednosť za seba aj za činnosť skupiny,
· nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými a udržiava s nimi harmonické vzťahy.
b) Kompetencia v oblasti matematického a prírodovedného myslenia
· dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne a abstraktné myslenie,
· rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied,
· chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať a objavovať vzťahy medzi predmetmi a javmi,
· má vytvorené vedomie o ekológii, je zodpovedný voči prírode, chápe význam potreby ochraňovať prírodu pre budúce generácie.
c) Kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií
· prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií,
· vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri učení sa,
· využíva rôzne možnosti zhromažďovania informácií z kníh, časopisov, encyklopédií, z médií a internetu,
· vie používať vyučovacie programy,
· chápe rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,
· vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT.
d) Kompetencia učiť sa učiť
· dokáže pracovať samostatne s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami,
· ovláda algoritmus učenia sa a dodržiava ho,
· získané vedomosti dokáže uplatniť v rozličných situáciách a podmienkach,
· uvedomuje si význam učenia sa pre jeho následné uplatnenie sa na trhu práce,
· prejavuje aktivitu v individuálnom i skupinovom učení,
· hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých.
e) Kompetencia riešiť problémy
· rozpozná problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, adekvátne svojej úrovni a skúsenostiam navrhuje riešenia na ich prekonanie,
· dokáže popísať problém, skúša viaceré možnosti riešenia problému,
· v odôvodnených prípadoch dokáže privolať potrebnú pomoc.
f) Osobné, sociálne a občianske kompetencie
· uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti,
· dokáže odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov,
· uvedomuje si svoje práva a zároveň rešpektuje práva druhých ľudí,
· má v úcte život svoj a aj iných a chráni ho,
· pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb,
· je schopný počúvať, vysloviť svoj názor, rešpektuje názor iných ľudí,
· dokáže spolupracovať v skupine, pracovať pre kolektív,
· je tolerantný a ohľaduplný k iným ľuďom, k ich kultúre a vierovyznaniu,
· uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným a aktívnym trávením voľného času,
· uvedomuje si význam pozitívnej sociálno-emočnej klímy v triede a svojim konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom.
g) Kompetencia vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry
· dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov,
· dokáže pomenovať základné druhy umenia,
· pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),
· správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,
· ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka, rešpektuje vkus iných ľudí,
· uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote,
· cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,
· má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.
Absolvent primárneho vzdelania so stredným stupňom mentálneho postihnutia má osvojené nasledovné kľúčové kompetencie (spôsobilosti):
a) Sociálne komunikačné kompetencie
· vyjadruje sa ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti,
· rozumie obsahu jednoduchého písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať,
· zvláda jednoduchou formou písomnú komunikáciu,
· dokáže určitý čas sústredene počúvať,
· je schopný vyjadriť svoj názor,
· uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu,
· rieši konflikty s pomocou dospelých,
· je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom,
· rozumie bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať podľa svojich možností,
· na základnej úrovni využíva technické prostriedky komunikácie,
· rešpektuje dospelých,
· správa sa v skupine a kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem,
· nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými.
b) Kompetencia v oblasti matematického a prírodovedného myslenia
· dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie,
· rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied,
· chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať vzťahy medzi predmetmi a javmi,
· je zodpovedný voči prírode, chápe význam potreby ochraňovať prírodu.
c) Kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológii
· využíva základné formy informačnej a komunikačnej technológie,
· ovláda elementárne spôsoby práce s počítačom,
· prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií,
· vie používať vyučovacie programy,
· chápe rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom.
d) Kompetencia učiť sa
· ovláda základy čítania, písania, počítania a využíva ich k svojmu vzdelávaniu,
· používa termíny, znaky a symboly v spojitosti s konkrétnymi situáciami každodenného života,
· dokáže pracovať s pomocou s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami,
· teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých,
· získané vedomosti, zručnosti a návyky dokáže uplatniť v praktických situáciách.
e) Kompetencia riešiť problémy
· dokáže popísať problém, vie na koho sa môže obrátiť o pomoc pri riešení problémov,
· v odôvodnených prípadoch dokáže privolať potrebnú pomoc.
f) Osobné, sociálne a občianske kompetencie
· uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti,
· uvedomuje si, že má svoje práva a aj povinnosti,
· čiastočne dokáže odhadnúť dôsledky svojich činov,
· pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb,
· je schopný počúvať, vysloviť svoj názor a prijať názor iných,
· dokáže spolupracovať v skupine,
· je ohľaduplný k iným ľuďom,
· uvedomuje si potrebu ochrany svojho zdravia.
g) Kompetencia vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry
· vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce,
· pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),
· správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,
· ovláda základné pravidlá a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,
· nepoškodzuje kultúrno-historické dedičstvo a pozná ľudové tradície.
Pedagogické stratégie
Základnou myšlienkou stratégie Špeciálnej základnej školy v Žarnovici je snaha o vytvorenie motivačného prostredia, zohľadňujúceho individuálne možnosti, schopnosti a potreby na osvojenie základného učiva na požadovanej úrovni, rozvíjať u žiakov kritické myslenie, samostatnosť na primeranej úrovni, počítačovú gramotnosť, komunikačné schopnosti, a celkový osobnostný a sociálny rozvoj, a tiež zvyšovať odborné kompetencie špeciálnych pedagógov.
Stratégia školy sa zameriava na tieto metódy a formy práce:
· prvky Integrovaného tematického vyučovania a projektového vyučovania
· metódy vyučovania vedúce k aktivite a tvorivosti – diskusia, brainstorming, situačné metódy, diferencované, skupinové a problémové vyučovanie
· terapie – arteterapia, muzikoterapia, ergoterapia, biblioterapia
· individuálne vzdelávacie programy
· moderné vyučovanie modernou didaktickou technikou a IKT
· cvičenia v prírode, didaktické a účelové hry
· exkurzie, vychádzky a výlety
· neformálne mimoškolské aktivity a rozvoj individuálnych potrieb a záujmov žiakov v krúžkoch
Ďalšie strategické ciele :
- v maximálnej miere uplatňovať humanistické prvky vo výchovno-vzdelávacom procese
- zapájať žiakov, pedagógov a zamestnancov školy do rôznych projektov a aktivít a rozvíjať existujúcu spoluprácu s partnermi
- rozvíjať spoluprácu so spoločenskými a kultúrnymi organizáciami
- zviditeľňovať školu v regióne, udržiavať komunikáciu a informovanosť
- zabezpečovať finančné a materiálne zdroje na dopĺňanie a opravu učebných pomôcok, interiérového vybavenia a zariadenia školy prostredníctvom projektov a sponzoringu
Školský vzdelávací program Špeciálnej základnej školy v Žarnovici je otvoreným dokumentom, ktorý sa bude priebežne dopĺňať a upravovať podľa aktuálnej legislatívy a podmienok školy.
Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
Žiaci s mentálnym postihnutím a mentálnym postihnutím v kombinácii s inými postihnutiami (sluchové postihnutie, telesné postihnutie, narušená komunikačná schopnosť) sú podľa §2 Zákona 245/2008, žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pre ktorých platí požiadavka na úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní. V odôvodnených prípadoch sa žiaci vzdelávajú podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho plánu (IVVP) v súlade s aktuálnou legislatívou. IVVP v Špeciálnej základnej škole v Žarnovici obsahuje:
- základné informácie o žiakovi, jeho diagnózu
- modifikáciu učebného plánu a učebných osnov
- aplikáciu špeciálnych vzdelávacích postupov a programov
- špecifické postupy hodnotenia výsledkov
- špecifiká organizácie a foriem vzdelávania
- požiadavky na zabezpečenie kompenzačných pomôcok a špeciálnych učebných pomôcok
Na vypracovaní IVVP spolupracuje triedny učiteľ, prípadne učiteľ vyučujúci konkrétny predmet s vedúcou metodického združenia. Za vypracovanie IVVP je zodpovedný triedny učiteľ a podpisuje riaditeľ školy, triedny učiteľ a zákonný zástupca žiaka.
Zabezpečenie výučby žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia
· zabezpečenie školských pomôcok – dotácia na podporu výchovy k plneniu školských povinností dieťaťa ohrozeného sociálnym vylúčením,
· zabezpečenie stravy – dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa ohrozeného sociálnym vylúčením,
· priebežné vyhodnocovanie úspešnosti a dochádzky žiakov do školy,
· ponuka mimoškolskej činnosti.
Začlenenie prierezových tém
Prierezové témy (napr. zdravotná výchova, dopravná výchova, environmentálna výchova, regionálna a multikultúrna výchova) sú začlenené podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetoch a daných vzdelávacích oblastiach. Vzdelávacie oblasti majú nadpredmetný charakter.
Prierezová téma:
- Dopravná výchova: je začlenená vo vzdelávacej oblasti.
- Zdravie a pohyb: v predmete Telesná výchova posilnením o 1 vyučovaciu hodinu.
Ostatné prierezové témy sú začlenené do hlavných predmetov a budú sa vyučovať v hodinovej dotácií.
- Environmentálna výchova : matematika, vlastiveda, slovenský jazyk a literatúra, etická výchova
- Mediálna výchova: etická výchova, výtvarná výchova, slovenský jazyk a literatúra
- Regionálna výchova: vlastiveda, výtvarná výchova, etická výchova, telesná výchova, slovenský jazyk a literatúra
- Ochrana života a zdravia: výtvarná výchova, etická výchova, vlastiveda, vecné učenie, telesná výchova
Environmentálna výchova
Cieľom tejto témy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí schopností a zručností nadobudol možnosti chápať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania princípov riadenia života na Zemi. Žiaci by mali pochopiť vzťah a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prírode, rozvíjať spoluprácu pri ochrane tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej úrovni.
Environmentálna výchova na našej škole sa bude vyučovať v kooperácií aj s inými predmetmi ako matematika, vlastiveda, slovenský jazyk a literatúra, etická výchova a realizovať sa bude prostredníctvom environmentálnych dní a akcií podľa školského plánu, účelových cvičení a vychádzok do prírody.
Mediálna výchova
Multimédiá ovládli svet, sú v našom okolí, so svojimi výhodami aj rizikami. Mobil, počítač a televízia sú pre človeka dnešnej doby predmety, ktoré využíva dennodenne a potrebuje ich k životu. Naši žiaci nie sú iní. Preto sa zameriavame na vzťah detí k využívaniu moderných elektronických komunikácií. Pod týmto pojmom máme na mysli nielen mobilný telefón, ale aj internet a tiež televíziu, keďže s vývojom nových technológií sa tieto prostriedky komunikácie a multimediálnej zábavy čoraz viac prelínajú. S mobilným telefónom, internetom alebo televíziou sa spája isté riziko náhodného alebo zámerného zneužitia, obzvlášť keď s nimi prichádzajú do kontaktu žiaci. Našou snahou je tiež oboznámiť najmä rodičov s rizikami a nástrahami, ktoré využívanie moderných elektronických komunikácií deťmi prináša.
Mediálna výchova na našej škole sa bude vyučovať v kooperácií aj s inými predmetmi ako: etická výchova, výtvarná výchova, slovenský jazyk a literatúra.
Regionálna výchova
Regionálna výchova vedie k vzťahu a úcte k človeku, obci , mestu, vlasti výchova k národnému povedomiu. Tvorí súčasť výchovného pôsobenia, každodenného kontaktu žiakov s okolitou realitou, rodičmi a učiteľmi. Prostredníctvom úrovne kvality týchto kontaktov a vznikajúcich väzieb je silne ovplyvňovaný vzťah detí k hodnotám, k vytváraniu a rozvíjaniu ich vzťahov a postojov k okoliu. Regionálna výchova sa zaoberá rozvíjaním pozitívnych postojov:
· k sebe samému, ktorý je založený na schopnosti vlastnej sebareflexie umožňujúcej budovanie rozvoja zdravého sebavedomia. Kvalita sebavedomia sa prejavuje v správaní k iným ľuďom, v uvedomovaní si zodpovednosti za svoje zdravie a konanie vo vzťahu k iným, k svetu okolo, ako základne občianskych postojov budovaných cez poznanie a utváranie si vzťahu k miestu, kde žijem, k histórii, tradíciám rodiska, regiónu, vlasti,
· uvedomenie si príslušnosti a úcte k národu,
· dokázať pochopiť a rešpektovať a akceptovať tradície, kultúry ostatných národov a etník,
· k mravným štandardom, ktoré sa stávajú vnútorným regulátorom správania, čiže porozumieť mravným hodnotám, vedieť hodnotiť ľudské konanie, vedieť prijímať zodpovednosť za svoje správanie, rozvíjať schopnosť morálneho sebahodnotenia,
Cieľom regionálnej výchovy je vychovať osobnosť, ktorá:
· má svoju vlastnú identitu, ktorá je hrdá na svoj národ, na tvorbu našich predkov , čiže na svoju vlasť,
· zachováva hodnoty kultúry a remeselnej výroby,
· pozná históriu a súčasnosť,
· má vzťah, väzby na vlastnú lokalitu a širší región.
Regionálnu výchovu budeme realizovať najmä v rámci rozšíreného vyučovania vlastivedy, ale aj vo vecnom učení, dejepise, zemepise, na pracovnom vyučovaní, v záujmových útvaroch.
Ochrana života a zdravia
Hlavným cieľom projektu je tvorba podmienok pre telesnú, duševnú a spoločenskú pohodu žiaka počas jeho pobytu v škole a výchova žiaka k zdravému životnému štýlu. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné uplatňovať také metódy, prostredníctvom ktorých sa praktizuje všetko, čo zdraviu prospieva a vylúči všetko, čo mu škodí. Starostlivosť o zdravie už od prvej triedy má rozhodujúci význam, lebo podmieňuje ďalšie celoživotné uplatnenie žiakov. Ak sa ju podarí zabezpečiť tak, aby telesný a duševný vývin žiakov prebiehal bez porúch, predpokladá sa, že žiakov môže čakať bohatá, činorodá a šťastná budúcnosť. Ochrana života a zdravia je pre žiaka dôležitá z hľadiska sociálneho učenia, získavanie mravných návykov, spôsobov kultúrneho správania sa, základov zdravého spôsobu života. Rozvíjanie pohybovej aktivity má pozitívny vplyv na fyzické a psychické zdravie, rozvíjanie hrubej motoriky.
Alternatívne formy výučby umožňujú vniesť do výchovno-vzdelávacieho procesu využitie pozitívneho vplyvu muzikoterapie, a rôzne druhy relaxácie, ktoré zvyšujú odolnosť detského organizmu voči stresu. Ochrana života a zdravia bude na našej škole kooperovať aj s predmetmi ako: výtvarná výchova, etická výchova, vlastiveda, vecné učenie, telesná výchova.
III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Hodnotenie žiakov formuje ich postoje, rozvíja individuálne schopnosti a sebakontrolu. Hodnotenie žiakov prebieha v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (Školský zákon) a s príslušnými ustanoveniami vyhlášky č. 322/2008 Z. z. o špeciálnych školách. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov sa vychádza z Hodnotenia a klasifikácie prospechu a správania žiakov a opatrení vo výchove v základných školách a stredných školách podľa § 55 Zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní. Žiak je pravidelne hodnotený počas celého školského roku podľa zásad stanovených klasifikačným poriadkom školy. Polročná a koncoročná klasifikácia je vyjadrením výsledkov práce za uvedený polrok. Pri hodnotení žiaka so zdravotným znevýhodnením sa individuálne zohľadňuje druh a stupeň jeho zdravotného znevýhodnenia podľa § 56 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní v súlade s § 9 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 322/2008 Z. z. o špeciálnych školách. Výsledné hodnotenie žiaka sa neurčuje na základe aritmetického priemeru. Pedagógovia v rámci priebežného hodnotenia môžu využívať rôzne moderné hodnotiace trendy (žiacke portfólia, skúšanie s využitím literatúry a pomôcky, sebahodnotenie žiakov založené na sebapoznaní, slovné hodnotenie žiakov). Hodnotenie vychádza z posúdenia miery dosiahnutých očakávaných výstupov formulovaných v učebných osnovách.
Vo vyučovacích predmetoch sa hodnotí najmä:
- stupeň osvojenia predpísaného učiva,
- úroveň myslenia, presnosť a výstižnosť vo vyjadrovaní,
- schopnosť uplatňovania zručností, návykov, vedomostí pri riešení praktických úloh,
- aktivita, samostatnosť, tvorivosť, záujem.
Pri hodnotení správania sa v jednotlivých prípadoch prihliada na zdravotný stav žiaka. Hodnotenie správania sa zaznamenáva do katalógového listu žiaka s odôvodnením. Triedny učiteľ je povinný zaznamenávať všetky druhy pochvál a opatrení na posilnenie disciplíny do triednej dokumentácie a zároveň ich oznámiť riaditeľovi školy a zákonnému zástupcovi žiaka do 5 pracovných dní.
Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na komisionálnu skúšku a neospravedlní sa do troch dní, klasifikuje sa pôvodne dosiahnutým stupňom prospechu. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravné skúšky a neospravedlní sa do troch dní, klasifikuje sa z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť komisionálnu skúšku stupňom prospechu nedostatočný.
Hodnotenie pedagogických zamestnancov
Cieľom vnútorného systému kontroly a hodnotenia zamestnancov školy je:
· zvyšovanie profesijných kompetencií a kvality činností pedagogických zamestnancov a primerané ocenenie ich práce,
· vytvorenie princípov odmeňovania pedagogických zamestnancov, v ktorom sa uplatní odmeňovanie v nadväznosti na systém kontinuálneho vzdelávania,
· identifikácia individuálnych vzdelávacích potrieb pedagogických zamestnancov v súlade s rozvojom jednotlivca i rozvojom školy.
Systém kontroly a hodnotenia výkonov bude prebiehať na základe poznatkov získaných:
· pozorovaním, hospitačnou činnosťou, individuálnymi rozhovormi, analýzou predpísaných písomných prác
· referenciami od žiakov, zákonných zástupcov a iných odborných zamestnancov
· vyhodnocovaním výsledkov rôznych súťaží, olympiád a projektov
· zjednotením dosahovaných výchovno – vyučovacích výsledkov
· hodnotením činnosti pedagóga v oblasti ďalšieho vzdelávania
· vyhodnocovaním plnenia činností zadaných nad rámec pracovných úloh
Jedenkrát ročne sú tieto poznatky zhrnuté v periodickom komplexnom hodnotení formou motivačno – hodnotiaceho rozhovoru s pedagogickým zamestnancom. Podrobnosti hodnotenia zamestnancov sú zapracované v aktuálnej Smernici na hodnotenie pedagogických zamestnancov.
Hodnotenie školy
Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:
a) personálne podmienky vzdelávania
· odborná a pedagogická spôsobilosť pedagogických pracovníkov a systém ďalšieho vzdelávania
· organizácia činnosti školy a informačný systém
· klíma školy
· kritéria hodnotenia práce zamestnancov
b)materiálno – technické podmienky vzdelávania
· prostredie školy
· vybavenie školy učebnicami, pomôckami, didaktickou a informačnou technikou
· účelnosť a efektívnosť využívania materiálnych zdrojov
c) povinné a ďalšie zistenia
· systém kontroly naplňovania učebných plánov a osnov, analýza výsledkov
· organizácia a obsah vyučovania vzhľadom k cieľom vzdelávania
d) priebeh vzdelávania
· plánovanie a bezprostredná príprava na vyučovací proces
· použité vyučovacie metódy
· psychohygiena a materiálna podpora výučby
· interakcia a vzájomná komunikácia žiakov a učiteľov
e)výsledky vzdelávania zisťované školou
· rozbor výsledkov vzdelávania a účinnosť následne prijatých opatrení školou
f)ďalšie sledované ukazovatele
· zapojenie školy do projektov a aktivít
· tradícia školy
K nástrojom hodnotenia kvality školy patria:
- testy a písomné práce zisťujúce vedomosti a zručnosti žiakov
- hospitácie
- pozorovanie prevádzky školy
- rozhovor s učiteľmi, zákonnými zástupcami, žiakmi
- brainstorming, diskusia
- SWOT analýza školy
- analýza písomných materiálov
- správa o výchovno – vzdelávacej činnosti jej výsledkoch a podmienkach
- školská dokumentácia – triedne knihy, výkazy, tematické plány, prípravy učiteľov
- na výučbu, písomností žiakov
- správy školskej inšpekcie, správy o vykonaných kontrolách, záznamy o úrazoch
- záznamy zo zasadania pedagogickej rady, pracovných porád a zápisníc metodického združenia
- hodnotenie prospechu a správania žiakov, výsledky žiakov na súťažiach, prezentáciách, prehliadkach, predstaveniach
- kronika školy, webové sídlo školy
- hodnotenie školy zriaďovateľom
- porovnávanie s inými školami
- sledovanie profesijného rastu učiteľov
- prezentácia školy v médiách, v dennej a regionálnej tlači
Podrobne rozpracovaný systém hodnotenia školy je prílohou plánu práce školy.
IV. Prílohy
1.
Poznámky:
1. Počet týždenných vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch je presne určený pre každý učebný plán. Celkový počet vyučovacích hodín je presne daný.
2. Trieda sa delí na skupiny v predmetoch PVC, TEV podľa pohlavia, potrieb a podmienok školy.
3. Vyučovacia hodina má 45 minút, malé prestávky 5 minút, veľká prestávka 15 minút.
4. Predmety s časovou dotáciou 0,5 hodiny týždenne sa vyučujú ako jednohodinové každý druhý týždeň .
5. Záujem o náboženskú výchovu alebo etickú výchovu si rodičia uplatňujú podaním písomnej prihlášky riaditeľke školy.
6. Predmet pracovné vyučovanie sa vyučuje v dvojhodinových celkoch.
7. Predmet výtvarná výchova sa vyučuje v dvojhodinových celkoch.
8. Pri vyučovaní predmetu informatická výchova sa vyučuje tak, aby pri jednom počítači sedel jeden žiak.
Učebné osnovy tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo Štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa našej školy.
ŠkŠkolský učebný plán
Pri návrhu čo s voliteľnými hodinami naša škola vychádzala hlavne z úrovne dlhoročných dosahovaných výsledkov našich žiakov, ktoré sú priemerné. Preto rozhodnutie padlo na využitie týchto hodín tak, aby žiak aj učiteľ mal vytvorený priestor na dosiahnutie niektorých kľúčových kompetencií tak, aby to korešpondovalo so školskou reformou, teda s tým čo sa od žiakov očakáva v budúcnosti. Avšak musíme rešpektovať samotného žiaka, zohľadňovať nielen to, čo sa očakáva, ale hlavne to, s kým pracujeme a v neposlednom rade umožniť každému žiakovi zažívať úspech. Vzhľadom k tomu, že jedným z problémov sa dlhodobo javí čitateľská zručnosť, t.j. čítanie s porozumením a následnou reprodukciou prečítaného textu, a to v rôznych oblastiach, komunikácia, písomná prejav, rozširovanie slovnej zásoby, tolerantné správanie, pripraviť ich na samostatnú prácu, prácu v skupine.
2. Učebné osnovy
Obsahujú:
a) charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu vzdelávania
b) rozvíjajúce ciele, spôsobilosti, predmetové vychádzajú z kľúčových kompetencií
c) témy, prostredníctvom ktorých rozvíjame kompetencie, obsah, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi
d) metódy a formy práce –stratégie vyučovania
e) učebné zdroje sú zdrojom informácií pre žiakov - sú to učebnice, odborná literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod.
f) hodnotenie predmetu
Tematické výchovno-vzdelávacie plány
Naše rozhodnutie v rámci vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím ISCED 1 je využiť 4 voliteľné hodiny tak, aby sme nezaťažili žiaka, vyhoveli rodičom a aby učitelia mali dostatočný priestor realizovať spoločné potreby.
1. ROČNÍK – 4 voliteľné hodiny
1. 1 hodina – rozšírili sme vyučovanie Slovenského jazyka a literatúry o Logopedickú intervenciu dieťaťa, na hodinách sa nebude pracovať klasicky s čítankou, ale bude s a pracovať s detskou literatúrou – rozprávky, básničky, riekanky, encyklopédie, detský časopis. Cieľom bude rozvíjať u žiakov tvorivosť, samostatnosť, logické myslenie a kreativitu.
2. 1 hodina – znovu rozšírené vyučovanie Slovenského jazyka a literatúry o Grafomotorické cvičenia zamerané na písanie prebratých písmen hravou formou.
3. 1 hodina – venovaná ja predmetu Pracovné vyučovanie pod názvom Šikovné ruky, kde získa spôsobilosti ako je vytrvalosť a sústavnosť pri plnení zadaných úloh, osvojenie si základných pracovných zručností.
4. 1 hodina – rozšírenie vyučovania Matematiky o Hravú matematiku, kde je prepojenie matematiky s environmentálnou a regionálnou výchovou, pomocou hravej formy budú precvičované nadobudnuté vedomosti a zručnosti z matematiky.
5. ROČNÍK – 4 voliteľné hodiny
1. 1,5 hodiny – posilnili sme vyučovanie Slovenského jazyka a literatúry o Dorozumievacie zručnosti. Hodiny budú určené na rozšírenie, ale aj na opakovanie a upevňovanie prebratého učiva, vyučuje sa každý druhý týždeň.
2. 1 hodina – sme posilnili vyučovanie Matematiky s názvom Tvorivá matematika. Hodiny sú venované hlavne na upevňovanie a opakovanie učiva formou rôznych didaktických hier.
3. 0,5 hodiny – sme rozšírili vyučovanie Informatickej výchovy v rámci vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami.
4. 1 hodina – predmet v rámci vzdelávacej oblasti Človek a svet práce pod názvom Svet práce, kde sa znovu budú využívať prierezové témy.
5.
Učebný plán
pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom slovenským
Štátny vzdelávací program
Školský vzdelávací program
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
1.
5.
1.
5.
Jazyk
a komunikácia
slovenský jazyka a literatúra
8
6,5
2
1,5
rozvíjanie komunikačných schopností
rozvíjanie grafomotorických zručností
Príroda a spoločnosť
vecné učenie
1
vlastiveda
2
Človek a príroda
fyzika
chémia
biológia
Človek
a spoločnosť
dejepis
geografia
občianska náuka
Človek a hodnoty
etická výchova/
náboženská výchova
1
Matematika
a práca
matematika
4
4
1
1
informatická výchova
0,5
0,5
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
1
4
1
1
svet práce
Umenie a kultúra
výtvarná výchova
1
1
hudobná výchova
1
1
Zdravie a pohyb
telesná výchova
2
2
Spolu povinná časť
18
22
Voliteľné hodiny
4
4
Spolu: povinná časť + voliteľné hodiny
22
26
2. ROČNÍK – 4 voliteľné hodiny
1. 1 hodina– je venovaná rozšíreniu vyučovania Slovenského jazyka a literatúry o Logopedickú intervenciu dieťaťa, určenú pre žiakov, ktorí majú narušenú komunikačnú schopnosť. Cieľom logopedickej starostlivosti je odstrániť alebo aspoň zmierniť narušenie komunikačných schopností a eliminovať edukačné nedostatky, ktoré z nej vyplývajú.
2. 1 hodina– je znovu venovaná rozšíreniu vyučovania Slovenského jazyka a literatúry o Grafomotorické cvičenia, ktorých cieľom je opakovať a upevňovať hravou formou písanie všetkých prebratých písmen.
3. 1 hodina– v prospech rozšírenia Pracovného vyučovania o Šikovné ruky, zamerané na posilňovanie vytrvalosti, získaných pracovných zručností a návykov.
4. 1 hodina– určená na rozšírenie vyučovania Matematiky o Hravú matematiku, v ktorej budú hravou formou prehlbované a upevňované získané vedomosti a zručnosti prepojením s environmentálnou a regionálnou výchovou.
6. ROČNÍK – 3 voliteľné hodiny
1. 0, 5 hodiny– je venovaná rozšíreniu Slovenského jazyka a literatúry o Dorozumievacie zručnosti, ktorých úlohou bude rozšírenie, opakovanie a upevňovanie prebratého učiva. Dorozumievacie zručnosti sa vyučujú každý druhý týždeň.
2. 1 hodina– je určená na rozšírenie vyučovania Matematiky s názvom Tvorivá matematika, v ktorej budú upevňované a prehlbované získané poznatky formou rôznych didaktických hier.
3. 0, 5 hodiny– v prospech rozšírenia vyučovania Informatickej výchovy v rámci vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami.
4. 1 hodina– určená predmetu v rámci vzdelávacej oblasti Človek a svet práce s názvom Svet práce s využívaním prierezových tém.
Učebný plán
pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom slovenským
Štátny vzdelávací program
Školský vzdelávací program
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
2.
6.
2.
6.
Jazyk
a komunikácia
slovenský jazyka a literatúra
8
6,5
2
0,5
rozvíjanie komunikačných schopností
rozvíjanie grafomotorických zručností
Príroda a spoločnosť
vecné učenie
1
vlastiveda
3
Človek a príroda
fyzika
chémia
biológia
Človek
a spoločnosť
dejepis
geografia
občianska náuka
Človek a hodnoty
etická výchova/
náboženská výchova
1
Matematika
a práca
matematika
4
4
1
1
informatická výchova
0,5
0,5
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
2
4
1
1
svet práce
Umenie a kultúra
výtvarná výchova
1
1
hudobná výchova
1
1
Zdravie a pohyb
telesná výchova
2
2
Spolu povinná časť
19
23
Voliteľné hodiny
4
3
Spolu: povinná časť + voliteľné hodiny
23
26
3. ROČNÍK – 4 voliteľné hodiny
1. 1 hodina – je venovaná rozšíreniu vyučovania SJL o Logopedickú intervenciu dieťaťa, určenú pre žiakov na rozvoj slovnej zásoby a viesť ich k voľbe vhodného pomenovania. Cieľom hodiny je dbať na kultúru rečového prejavu žiakov, odstrániť alebo aspoň zmierniť narušenie komunikačných schopností a eliminovať edukačné nedostatky, ktoré z nej vyplývajú a postupne rozširovať slovnú zásobu žiakov.
2. 1 hodina – je znovu venovaná rozšíreniu vyučovania SJL o Grafomotorické cvičenia (GC), ktorých cieľom je zdokonaľovať a upevňovať hravou formou písanie všetkých prebratých písmen.
3. 1 hodina – v prospech rozšírenia pracovného vyučovania o Šikovné ruky (ŠR), zamerané na upevňovanie a posilňovanie vytrvalosti, získaných pracovných zručností a návykov, rozvoj jemnej motoriky.
4. 1 hodina – určená na rozšírenie vyučovania matematiky o Hravú matematiku (HM), v ktorej budú hravou formou prehlbované a upevňované získané vedomosti a zručnosti prepojením s environmentálnou a regionálnou výchovou.
7. ROČNÍK – 4 voliteľné hodiny
1. 1 hodina – je venovaná rozšíreniu SJL o Dorozumievacie zručnosti (DZ), ktorých úlohou bude cvičenie v tvorbe súvislých ústnych prejavov, nacvičovanie výstižného vyjadrovania, rozširovanie a obohacovanie slovnej zásoby žiakov.
2. 1 hodina – je určená na rozšírenie vyučovania matematiky s názvom Tvorivá matematika (TM), v ktorej budú upevňované a prehlbované získané poznatky formou rôznych didaktických hier.
3. 0, 5 hodina – v prospech rozšírenia vyučovania informatickej výchovy v rámci vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami a postupne rozširovať zručnosti pri práci s počítačom.
4. 0,5 hodina – v prospech rozšírenia vyučovania predmetu Svet práce s využívaním prierezových tém a pripravenosti žiakov na život v praxi.
5. 1 hodina – je určená na rozšírenie vyučovania telesnej výchovy s názvom Hravý pohyb (HP), v ktorom si žiaci rozvíjajú aktivitu, osvojujú pohybové zručnosti a vytvárajú pozitívny vzťah k pohybu.
Učebný plán
pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom slovenským
Štátny vzdelávací program
Školský vzdelávací program
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
3.
7.
3.
7.
Jazyk
a komunikácia
slovenský jazyka a literatúra
8
5
2
1
rozvíjanie komunikačných schopností
rozvíjanie grafomotorických zručností
Príroda a spoločnosť
vecné učenie
1
vlastiveda
Človek a príroda
fyzika
1
chémia
biológia
1
Človek
a spoločnosť
dejepis
1
geografia
1
občianska náuka
1
Človek a hodnoty
etická výchova/
náboženská výchova
1
Matematika
a práca
matematika
4
4
1
1
informatická výchova
0,5
0,5
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
3
4
1
svet práce
0,5
0,5
Umenie a kultúra
výtvarná výchova
1
1
hudobná výchova
1
1
Zdravie a pohyb
telesná výchova
2
2
1
Spolu povinná časť
20
24
Voliteľné hodiny
4
4
Spolu: povinná časť + voliteľné hodiny
24
28
4. ROČNÍK - 4 voliteľné hodiny
2 hodiny - je venovaná rozšíreniu vyučovania SJL o Rozvoj komunikačných schopností (RKS) a Logopedickú intervenciu dieťaťa, určené pre žiakov na rozvoj slovnej zásoby a viesť ich k čítaniu kníh a práce s nimi. Cieľom hodiny je dbať na kultúru rečového pejavu žiakov, odstrániť alebo aspoň zmierniť narušenie komunikačných schopností a eliminovať edukačné nedostatky, ktoré z nej vyplývajú a postupne rozširovať slovnú zásobu žiakv
1 hodina - v prospech rozšírenia pracovného vyučovania o Šikovné ruky (ŠR) zamerané na upevňovanie a posilňovanie vytrvalosti, získaných pracovných zručností a návykov, rozvoj jemnej motoriky.
1 hodina - určená na rozširovanie vyučovania matematiky o Hravú matematiku (HM), v ktorej budú hravou formou prehlbované a upevňované získané vedomosti a zručnosti prepojením s enviromentálnou a regionálnou výchovou.
8. ROČNÍK - 4 voliteľné hodiny
2 hodiny- sú venované rozšíreniu SJL o Rozvoj komunikačných schopností (RKS), ktorých úlohou bude cvičenie v tvorbe súvislých ústnych prejavov, nacvičovanie výstižneho vyjadrovania, rozširovania a obohacovania slovenj zásoby žiakov.
1 hodina - je určená na rozšírenie vyučovania matematiky s názvom Tvorivá matematika (TM), v ktorej budú upevňované a prehlbované získané poznatky formou rôznych didaktických hier.
0,5 hodina - v prospech rozšírenia vyučovania informatickej výchovy v rámci vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciámi a postupne rozlišova zručnosti pri práci s počitačom-
0,5 hodina - v prospech rozšírenia vyučovania predmetu Svet práce s využitím prierezových tém a pripravenosti žiakov na život v praxi.
Učebný plán
pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom slovenským
Štátny vzdelávací program
Školský vzdelávací program
Vzdelávacia
oblasť
Predmet/ročník
4.
8.
4.
8.
Jazyk
a komunikácia
slovenský jazyka a literatúra
7
5
2
2
rozvíjanie komunikačných schopností
rozvíjanie grafomotorických zručností
Príroda a spoločnosť
vecné učenie
vlastiveda
2
Človek a príroda
fyzika
1
chémia
biológia
1
Človek
a spoločnosť
dejepis
1
geografia
1
občianska náuka
1
Človek a hodnoty
etická výchova/
náboženská výchova
1
Matematika
a práca
matematika
4
4
1
1
informatická výchova
0,5
0,5
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
4
4
1
svet práce
0,5
0,5
Umenie a kultúra
výtvarná výchova
1
1
hudobná výchova
1
1
Zdravie a pohyb
telesná výchova
2
2
Spolu povinná
časť
21
24
Voliteľné hodiny
4
4
Spolu: povinná
časť + voliteľné hodiny
25
28
9. ROČNÍK - 4 voliteľné hodiny
1 hodina – je určená na rozšírenie vyučovania matematiky s názvom Tvorivá matematika (TM), v ktorej budú upevňované a prehlbované získané poznatky formou rôznych didaktických hier.
1 hodina – v prospech rozšírenia vyučovania SJL o Dorozumievacie zručnosti postupne rozširovať zručnosti a vedomosti zo Slovenského jazyka a literatúry.
1 hodina- – v prospech rozšírenia vyučovania Výtvarná výchova v rámci vzdelávacej oblasti Umenie a kultúra postupne rozširovali svoje obzory z umenia a rozvíjali svoju fantáziu, predstavivosť, jemnú motoriku.
1 hodina – je určená na rozšírenie vyučovania telesnej výchovy s názvom Hravý pohyb (HP), v ktorom si žiaci rozvíjajú aktivitu, osvojujú pohybové zručnosti a vytvárajú pozitívny vzťah k pohybu.
Učebný plán
pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom slovenským
Štátny vzdelávací program
Školský vzdelávací program
Vzdelávacia
oblasť
Predmet/ročník
9.
9.
Jazyk
a komunikácia
slovenský jazyka a literatúra
5
1
rozvíjanie komunikačných schopností
rozvíjanie grafomotorických zručností
Príroda a spoločnosť
vecné učenie
vlastiveda
Človek a príroda
fyzika
1
chémia
1
biológia
1
Človek
a spoločnosť
dejepis
1
geografia
1
občianska náuka
1
Človek a hodnoty
etická výchova/
náboženská výchova
1
Matematika
a práca
matematika
4
1
informatická výchova
1
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie
3,5
svet práce
0,5
Umenie a kultúra
výtvarná výchova
1
1
hudobná výchova
1
Zdravie a pohyb
telesná výchova
2
1
Spolu povinná
časť
25
Voliteľné hodiny
4
Spolu: povinná
časť + voliteľné hodiny
29