Koncepčný zámer
Koncepčný zámer ŠZŠ
Špeciálna základná škola je v štádiu transformácie na školu moderného typu. Stredobodom pozornosti je žiak, rozvoj jeho osobnosti a schopností. Predpokladaný koncepčný zámer vychádza z reálnych podmienok. Je vypracovaný tak, aby zohľadňoval skutočnosti, ktoré predstavujú trvalý stav. Všetky uvedené plány sú splniteľné.
Ciele a priority vo výchovno-vzdelávacom procese:-
rozvíjať počítačovú a informačnú gramotnosť
-
podporou výchovných programov a mimoškolskej činnosti zabezpečovať prevenciu proti drogám a kriminalite
-
rozvíjať schopnosti talentovaných žiakov a podporovať ich sebarealizáciu
-
poskytovať mnohostrannú starostlivosť deťom so sociálne znevýhodneného a zanedbaného rodinného prostredia a podporovať ich školskú úspešnosť
-
uplatňovať regionálnu výchovu, pestovať kultúrne a ľudové tradície
-
dosiahnuť výraznejšie prejavy hodnôt školy, najmä úcty a tolerancie v školskej kultúre
-
vypracovať projekt "Zdravie v školách" a získať finančnú podporu na jeho realizáciu
-
v spolupráci s OO PZ v Žarnovici vypracovať a realizovať projekt "Správaj sa normálne"
-
v rámci rozpočtu zabezpečovať učebné a kompenzačné pomôcky, drobnú údržbu a opravu
-
využiť fondy, nadácie a sponzorov na nadštandardné vybavenie (pomôcky a potreby pre imobilných žiakov, alternatívne metódy komunikácie, vybavenie triedy pre autistov)
-
výmena školského nábytku, výmena dverí do tried
-
modernizácia technického vybavenia odborných učební
Profilácia a zámery školy do budúcnosti
Škola sa chce profilovať ako jedna zo Škôl budúcnosti na školu využívajúcu najmodernejšie technológie vo vzdelávaní, v ktorej žiaci získajú základy počítačovej gramotnosti a vedia tieto zručnosti uplatniť. Našim cieľom je stať sa modernou školou, ktorá poskytne žiakom možnosti vzdelávania sa vo všetkých oblastiach a s využitím najmodernejšej techniky. Zároveň by sme chceli zostať školou rodinného typu, mať na zreteli osobnosť žiaka, jeho individuálne potreby, rozvíjať jeho tvorivosť, komunikatívnosť, sebapoznanie, vzdelávať ho v oblasti ľudských práv. Viesť žiakov k zdravému životnému štýlu, aktívnej tvorbe a ochrane životného prostredia. To všetko pri vzájomnej spolupráci školy a rodiny. Celkovo chceme orientovať vzdelávanie tak, aby sa žiaci na ňom aktívne podieľali, niesli za svoje vzdelávanie zodpovednosť a učili sa vzájomnej spolupráci. Toto všetko chceme dosiahnuť postupným zavádzaním daltonských prvkov do vyučovania.
Cieľom školy je stať sa otvorenou školou a zabezpečovať vzdelávacie aktivity pre verejnosť. Poskytovať vzdelávací servis v oblasti využívania IKT aj pedagogickej verejnosti, organizovať metodické stretnutia špeciálnych pedagógov k oblastiam výchovy a vzdelávania mentálne postihnutých žiakov. Našim žiakom chceme zabezpečiť zdravé prostredie pre ich výchovu a vzdelávanie.-