Cieľom Svetového dňa pozdravov v našej škole bolo podporiť svetový mier a uvedomiť si dôležitosť osobného kontaktu s ľuďmi. Naše deti sa rozprávali o pozdravoch, zopakovali si aké pozdravy poznáme, vypočuli si rozprávku a pesničku, pozreli prezentácie, z písmen vytvárali pozdravy, dramatizáciou si zopakovali rôzne situácie pri pozdravoch s kamarátmi, či pri stretnutí dospelých. Potom vypracovávali pracovné listy, kreslili pozdravy a spoločne vytvorili plagát k tomuto významnému dňu.
Svetový deň pozdravov - 21.11.2024
- 12
Výroba sviečok
- 7
Blíži sa čas Vianoc, preto sme sa v rámci pracovného vyučovania zamerali na výrobu výrobkov s vianočnou tematikou. Rozhodli sme sa pre výrobu sviečok z včelieho a palmového vosku. Najskôr sme si prešli so žiakmi ako správne manipulovať s horúcim voskom a príslušným náradím. Pustili sme sa tak do výroby našich výrobkov. Každý žiak si počas pracovného vyučovania vyrobil vlastnú sviečku z včelieho vosku pre seba alebo pre svojho blízkeho. Neskôr sme vyrobili sviečky z palmového vosku, ktoré sme dofarbovali a aromatizovali podľa vlastnej fantázie. Vznikli nám tak zaujímavé vzory a farby našich sviečok. Na výrobe každej sviečky sme si dali patrične záležať, využili sme všetky nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Naše výrobky by sme radi prezentovali na Vianočných trhoch v Žarnovici, ktoré sa budú konať 6. decembra 2024. Pevne veríme, že sa naša snaha a námaha pri výrobe sviečok vyplatila a získame tak prostriedky na ďalšie naše aktivity v rámci budovania pracovných zručností našich žiakov. Veľké ĎAKUJEME patrí spoločnosti PULS s.r.o. Košice, za sponzorský dar ( palmový vosk, arómy, farby, knôty), ktorý nám pomohol pri výrobe našich sviečok a Mgr. Štrbovi za poskytnutie včelieho vosku a foriem na odlievanie sviečok.
Bubnovačka - „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť"
Aj naša škola sa zapojila do projektu: Bubnovačka - „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť“. Deň 19. november je dňom kedy sa symbolickým bubnovaním snažíme upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred všetkými formami násilia. Tento deň sme preto všetci poňali veľmi zodpovedne. Počas piatej vyučovacej hodiny sa všetci žiaci našej školy stretli v ŠKD. Na úvod našej edukatívnej hodiny sme sa zamerali na prezentáciu, ktorá bola interpretovaná na interaktívnej tabuli. Naši žiaci sa takýmto spôsobom mali možnosť dozvedieť o všetkých formách násilia, s ktorými sa v živote môžu stretnúť. V ďalšej časti našej prezentácie sme sa zamerali na dlhodobé dôsledky pôsobenia jednotlivých foriem násilia na fyzický, ale aj psychický stav dieťaťa. V záverečnej fáze našej prezentácie sa žiaci dozvedeli aj konkrétne stratégie, ako sa zachovať v jednotlivých situáciách, či ako im najlepšie predchádzať. Okrem toho sa naša diskusia zameriavala aj na inštitúcie a organizácie, v ktorých možno hľadať pomoc. Každá osoba sa už niekedy stretla s násilím, preto je veľmi dôležité, aby sme nezostali ticho. A to najmä preto, aby osoba, ktorá nám často spôsobuje bolesť, strach a zlé sny, už nemala možnosť nám ďalej takto ubližovať. S touto myšlienkou sme sa pustili do hrania na etnických hudobných nástrojoch Djembe. Každý žiak si vybral Djembe (bubon), ktorý mu najlepšie vyhovoval a spoločne sme sa pustili do bubnovania. Počas hrania sme sa zamerali aj na prvky muzikoterapie a užívali sme si naše hranie v komunite. Spoločne sme sa zabavili, zahrali si a podporili naše psychomotorické schopnosti. Pevne veríme, že nás bolo dostatočne počuť a myšlienku ochrany a prevencie detí pred násilím sme takto dostatočne utvrdili.
Chceli by sme poďakovať aj p. Miroslavovi Randuškovi z O.Z. Drumbla za zapožičanie Djembe pre našu školu. Ktoré boli dnes hlasom našich detí.
Oznam
Na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom a v súlade s Metodickým usmernením MŠ SR č. 15/2005-R čl. 5 ods. 2, písm. c) z dôvodu zvýšenej chorobnosti infekčných respiračných ochorení u zamestnancov školy
PRERUŠUJEME výchovno-vzdelávací proces na škole v čase
od 14.11.2024 (štvrtok) do 15.11.2024 (piatok).
Výchovno-vzdelávací proces bude obnovený dňa 18.11.2024 (pondelok) .
Žiaci budú automaticky odhlásení z obedov.
Október v ŠKD
- 8
Halloweenska párty
- 18
Na dnešný deň sa tešili všetci žiaci našej školy. Nielen preto, že je to posledný vyučovací deň pred jesennými prázdninami, ale aj preto, že na nás čakala Halloweenska párty. Všetci naši žiaci sa svedomito pripravovali a dali si záležať na tom, aby ich maska bola čo najstrašidelnejšia. Na celý proces výroby a prípravy masiek dohliadali naši učitelia, ktorí svojich žiakov viedli v rámci pracovného vyučovania. Pani učiteľka Tonka aj s pani vychovávateľkou Aničkou vyzdobili spoločenskú miestnosť a pripravili občerstvenie vo forme sladkých a slaných dobrôt. Postupne začali prichádzať zo všetkých tried naši žiaci prezlečení za tie najstrašnejšie postavy. Nechýbali čarodejnice so Salemu, kostry, strašidelný tekvicový muž, vražedná pani doktorka, či iné strašidelné bytosti. Súťažilo sa o najstrašidelnejšiu masku. 1. miesto obsadila vražedná pani doktorka Zuzka, 2. miesto temné strašidlo Marek a 3. miesto tekvicový muž Paťko. Každý z nich bol ocenený za svoju snahu a kreativitu vecnými cenami. Po vyhodnotení masiek pokračovala ďalej naša zábava a spoločne sme sa všetci výborne zabavili, zatancovali a pochutili si na výbornom občerstvení. Takto sme si spríjemnili náš posledný školský deň pred jesennými prázdninami. Želáme všetkým krásny Halloween a príjemné prežitie jesenných prázdnin. Dúfame, že si ich užijete rovnako skvelo ako náš spoločný dnešný deň.
Hovorme o jedle - Cukry, tuky, soľ
- 4
Žiaci sa počas dňa zameraného na tému: Cukry, tuky, soľ pozreli na prezentáciu: Hovorme o jedle- Nezdravá strava- Cukry, tuky, soľ na základe ktorej vypracovávali pracovné listy: Nezdravé pokrmy. Počas aktivity si žiaci vyrobili a degustovali puding ako aj posedeli pri čipsoch a iných nezdravých slaných pokrmoch. Ako ďalšiu aktivitu si vybrali triedenie a nalepovanie zdravých a nezdravých pokrmov na naše papierové zuby a vymaľovali obrázky so zdravou a nezdravou stravou.
Hovorme o jedle - mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny
- 9
Žiaci si počas dňa zameraného na tému: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny pozreli prezentáciu: Hovorme o jedle- Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny, na základe ktorej vypracovávali pracovné listy. Získané informácie sa žiaci snažili overiť v praxi a to exkurziami (vychádzkami) do mäsovej predajni Domäsko a Tesco predajni. Počas aktivity si časť žiakov vyrobila sliepočky, kuriatka rôznymi spôsobmi a vymaľovali rybky. Na záver dňa si žiaci pod vedením učiteliek uvarili párky a pred odchodom domov si ich aj vychutnali.
Hovorme o jedle - mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek
- 5
Žiaci si počas dňa zameraného na tému: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek pozreli prezentáciu: Hovorme o jedle- Mlieko a výroba mliečnych pokrmov, na základe ktorej vypracovávali pracovné listy. Počas aktivity si časť žiakov vyrobila a degustovala jogurt. V závere dňa si vyrobili a vymaľovali kravičky a zahrali sa na návrhárov a navrhli si vlastné obaly jogurtov.
Strašidelná tekvica - pracovné vyučovanie
Dnes sme si v rámci pracovného vyučovania so žiakmi vyrezali strašidelnú tekvicu. Túto tekvicu zajtra využijeme ako strašidelnú dekoráciu na našej halloweenskej party.
Veľmi pekne by sme chceli poďakovať p. Považanovej za krásnu tekvicu ktorú nám venovala.
Október - mesiac úcty k starším
- 4
Hovorme o jedle - zelenina, ovocie, orechy z našich sadov
- 12
Žiaci si počas dňa zameraného na tému zelenina, ovocie, orechy z našich sadov pozreli prezentáciu: Hovorme o jedle- Spoznávame ovocie, zeleninu a orechy na základe ktorej vypracovávali pracovné listy: rozdeľ zeleniny a ovocie- žiaci 1. stupňa a spoznávame ovocie a zeleninu- žiaci 2. stupňa. Neskôr počas dňa navštívili trh so zeleninou a ovocím, kde sme si dokúpili niektoré druhy ovocia. Počas aktivity jedna časť žiakov malo posedenie s ochutnávkou a hádaním rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Druhá časť žiakov mala výrobu a ochutnávku jednoduchých ovocných mís a ovocných šalátov. Na závere dňa si vyrobili rôzne druhy zeleniny a ovocia a poskladali si obrázky rôznych druhov orechov.
Hovorme o jedle - chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky
- 8
Žiaci si počas dňa zameraného na tému chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny a zemiaky pozreli prezentáciu: Hovorme o jedle- Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky na základe ktorej vypracovávali pracovné listy: výrobky z obilia- žiaci 1. stupňa a obilie- žiaci 2. stupňa. Neskôr počas dňa navštívili výrobu Žarnovickej pekárne a predajňu Kremnickej pekárne, kde sme si nakúpili bagety a pečivá, ktoré sme použili pri aktivite. Jedna časť žiakov vyrobila paprikové a marmeládové bagety, ktoré samozrejme degustovali a podelili sa s celou školou. Druhá časť žiakov mala posedenie a degustovanie rôznych druhov pečiva. Na závere dňa si vyrobili chlebík pomocou rôznych druhov obilnín a maľovali obrázky na tému pečiva.
Benefičný koncert "Na krídlach anjelov" v Žiari nad Hronom
- 29
Dňa 16.10. sme sa zúčastnili krásneho kultúrneho a spoločenského podujatia v Žiari nad Hronom s názvom "Na krídlach anjelov". Na podujatí vystupovali umelci ako Polemic, Kristína a súbor PUĽS. Pre deti bolo pripravených množstvo činností, pri ktorých mali možnosť rozvíjať svoje zručnosti a kreativitu. Súčasťou bolo aj maľovanie na tvár a fotobunka, odkiaľ si účastníci odniesli mnoho krásnych a veselých fotografií. Veľmi sa nám páčilo a naše OBROVITÁNSKE ĎAKUJEM patrí pánovi Milanovi Štefánikovi za pozvanie a Doprava Bus - Pavo Štrba, ktorý nás sponzorsky odviezol na toto podujatie. ĎAKUJEME
Ovocie a zelenina
- 5
Včerajší deň sme našu pozornosť zamerali na ovocie a zeleninu. Pre našich žiakov sme pripravili rôzne druhy ovocia a zeleniny. Spočiatku sme ich dôkladne očistili a potom nakrájali na menšie kúsky. Pripravili sme si tak pre našich žiakov vedomostný kvíz, ktorý sa skladal z dvoch častí. Úvodná časť nášho vedomostného kvízu sa niesla v duchu utvrdzovania si nadobudnutých vedomostí. Žiaci odpovedali na jednoduché otázky ohľadom pestovania a zberu tuzemskej úrody. Ďalšia časť nášho kvízu sa zameriavala na praktickú časť a to na chuťové vnemy. Žiakom sme zakryli oči a podľa chute a vône museli hádať aké ovocie či zeleninu sme im naservírovali. Všetky nadobudnuté vedomosti naši žiaci tak overili aj v praxi. A navyše si pochutili na zdravej desiate.
"Rozhýbme sa"
- 5
Projekt prebiehal v rámci dvoch dní: 10.-11. 10. 2024, nakoľko mal projekt dve cieľové skupiny a každá mala iné aktivity.Do projektu sa zapojilo 16 žiakov. Žiaci prvého stupňa si urobili rozcvičku, zatancovali si zumbu a nakoniec si oddýchli a zrelaxovali pri joge. Žiaci druhého stupňa sa na hodine TSV rozdelili na dve družstvá, zopakovali sa pravidlá hry a následne sa konal zápas vo floorbale. Žiaci nádherne ukázali princípy fair play. Do tejto aktivity sa zapojili aj mladší žiaci.
Exkurzia do pekárne
- 8
Dňa 14.10 sa naši žiaci I a IV triedy zúčastnili exkurzie do miestnej pekárne. Žiaci sa mali možnosť dozvedieť cenné informácie o procese výroby chleba a pečiva. Exkurziu sme ukončili v našej škole a to ochutnávkou rôzneho pečiva. Všetci sme si spoločné posedenie pri dobrotách veľmi užili.
Ako si žiaci vlastnú školu postavili
- 1
Dňa 9.10.2024 mali žiaci 4. a 5. ročníka v rámci pracovného vyučovania za úlohu postaviť budovu podľa svojich predstáv. Žiaci prijali túto výzvu s nadšením a postavili si svoju vlastnú školu. Za svoju šikovnosť a kreativitu boli žiaci odmenení pochvalou.
Šarkaniáda -na krídlach vzdušných poslov
- 5
Deti z našej školy sa zapojili do Šarkaniády, kde si s pomocou p. vychovávateľky vyrobili svojho vlastného šarkana s posolstvom: "Na čerstvom vzduchu sa nám krásne hrá." A tak mohli dnešné slnečné a veterné počasie využiť na púšťanie šarkanov. Deti sa na čerstvom vzduchu poriadne vybehali a užili si krásne chvíle plné smiechu a radosti.
Zábavno-relaxačný krúžok
- 3
Dnešné popoludnie v našej škole sa zameriavalo okrem iného aj na videohry. Venovali sme sa videohrám v rámci Zábavno-relaxačného krúžku. Preto by sme radi poznamenali, že videohry majú pre deti a žiakov aj pozitívne účinky. Mnoho rodičov sa však obáva práve toho, že ich deti sa stanú závislé na videohrách a presedia tak celý deň pri televízií. Stretávajú sa s týmito tvrdeniami vo verejnoprávnych televíziách, na rozličných internetových stránkach či prostredníctvom rozhovorov s inými rodičmi. No podľa našich skúseností majú videohry okrem negatívnych dôsledkov aj mnoho pozitívnych. Pôsobia priaznivo na stres, úzkosť a hyperaktivitu detí. Okrem toho majú výrazný vplyv na kognitívnu úroveň dieťaťa, ktoré musí počas hry prekonávať rôzne prekážky a premýšľať, ako to urobí. Podporujeme tak strategické myslenie u našich žiakov a najmä logiku. Hranie videohier pozitíve pôsobí aj na jemnú motoriku, kedy dieťa musí kombinovať tlačidlá v rôznom poradí, aby správne vykonalo danú činnosť. Po pridaní doplnkov ako je Kinect ku hracej konzole sa hrou podporuje aj hrubá motorika, kardiovaskulárny systém a dýchanie. Naši žiaci tak vykonávajú činnosti podobné tým skutočným, ako pravý športovci. Okrem toho mnoho hier je v cudzom jazyku, prevažne v angličtine. Preto si žiaci počas hry trénujú aj cudziu reč a zdokonaľuje sa v nej. Videohry majú aj pozitívnu stránku, nie len tu negatívnu. A pri hyperaktívnych deťoch sú naozaj neoceniteľným pomocníkom pri vytváraní ich aktivít alebo aj pri všestrannom rozvoji dieťaťa v rôznych oblastiach. My sme si tak dnešný deň užili a výborne sme sa zabavili pri videohrách a to pred víkendom, ktorý na nás čaká.